خودم می خوام انجام بدم

يک شنبه ، 21 مهر 1398

اشتراک گذاری

منبع

بازدید

" خودم می خوام این کار رو انجام دهم "

کودکان می‌خواهند بسیاری از کارها را خودشان انجام دهند،به عنوان مثال: یک کودک هجده ماهه می خواهد خودش دکمه هایش را ببندد ، از پله ها پایین برود و قرص ویتامینش را بخورد. یک کودک دو ساله می خواهد خودش کاغذ شکلاتش را باز کند و در ماشین کمربند ایمنی را خودش ببندد و یا حتی کودک سه ساله می خواهد با رایانه کار کند و آبمیوه اش را خودش در لیوان بریزد.
گاهی کودکان در انجام کارهایی که خودشان انتخاب می کنند موفق هستند و در موارد دیگر تلاش آنها بی نتیجه می ماند؛ زیرا مهارت و چیره دستی لازم را ندارند. با این وجود، اشتیاق برای اینکه خودشان آن کار را انجام دهند، بسیار شدید است.
والدینی که اشتیاق کودکشان را برای انجام کارهایش می پذیرند، به پرورش حس استقلال در او کمک می کنند .
وقتی به کودک اجازه داده می شود بعضی از کارها را خودش انجام دهد، حس خوبی نسبت به خودش پیدا می کند. از سوی دیگر، اگر والدینش در اکثر موارد او را از انجام کاری منع کنند ممکن است به توانایی هایش شک کند.
معمولا والدین باید به کودک شان اجازه دهند کاری را که دوست دارد، انجام دهد. اگر موفق نشد می توانند اورا در انجام کار همراهی کنند. والدین اغلب خیلی زود خودشان را درگیر ماجرا می کنند زیرا نمی توانند تحمل کنند که کودکشان این قدر تقلا کند. آنها به طور طبیعی می خواهند کمک کنند، اما کودک اغلب کمک نمی خواهد. اگر برای والدین خیلی سخت است که دخالت نکنند باید سعی کنند زمانی که کودکشان مشغول است به کار دیگری بپردازند.
گاهی والدین به کودکشان اجازه نمی دهند خودش به تنهایی کاری را انجام دهد.
گاهی والدین در موقعیت یأس آوری قرار می گیرند، مثلا می خواهند کودک را جایی ببرند اما کودک عصبانی است و جیغ می کشد و می خواهد در همان جایی که هست بماند تا کاری را تمام کند. تحمل چنین وضعیت هایی برای والدین مشکل است .
در این شرایط باید حواس کودک را به چیز دیگر جلب کرد، زیرا او فقط روی نیازهای خودش متمرکز می شود و احساس والدین را درک نمی کند.
گاهی والدین به این دلیل نمی خواهند کودک شان کاری را به تنهایی انجام دهد چون حوصله تر و تمیز کردن ندارند.

برای کاهش چنین مخالفت هایی، ازقبل به کودک تان گوشزد کنید که وقت ندارید، خودش لباس بپوشد یا کار دیگری را انجام دهد و یا به او بگویید : " خیلی عجله داریم، پس من می خواهم کمکت کنم."
سعی کنید حواس او را به چیز دیگری جلب کنید.

اگر کاری که کودک تان می خواهد انجام دهد خیلی مشکل است یا به هم ریختگی زیادی دارد، آن را به چند مرحله تقسیم کنید و اجازه دهید کودک بخش کوچکی از آن را به عهده بگیرد. اگراوهنوز نمی تواند دندان هایش را مسواک بزند، بگذارید وقتی خمیر دندان روی مسواکش می زنید آن را نگه دارد و یا موقع مسواک زدن دستش را روی دست شما بگذارد. او از شرکت در انجام این کارها احساس رضایت می کند و با گذشت زمان کم کم می تواند کارها را به تنهایی انجام دهد.
وقتی می بینید او از انجام کارهایش تا چه اندازه خشنود است و چه احساس خوبی در مورد توانایی هایش دارد، می فهمید چرا مهم است که او کارهایش را خودش انجام دهد.


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی
 

اطلاعات تماس

  • تلفن:۰۵۱۳۷۶۵۰۴۵۰
  • فکس:۰۵۱۳۷۶۵۰۴۶۷
  • پست الکترونیک : info@mehrabani.org
  • ادرس : بلوار جانباز - روبه روی پروما - جانباز ۲ - نبش میلاد شمالی ۱۴- پلاک ۳ - واحد ۱

ارسال پیام