مي خندم عزيزم و مي‌خندانمت گلم

دوشنبه ، 11 شهريور 1398

اشتراک گذاری

منبع

بازدید


     
نکاتي درباره جايگاه شوخ طبعي در روابط زوج ها که معمولا ناديده گرفته مي شود


 هيجان ها در زندگي انسان ها، نقش ممتازي دارند و اگر نباشند، زندگي ها خشک و کسل کننده مي شود و انسان بي هيجان، بيشتر شبيه روبات هاي انسان نما عمل مي کند. گاهي اتفاقاتي در زندگي مشترک مي افتد که زن و شوهرها از هم دلخور مي شوند يا حتي يک اتفاق بيروني مانند افزايش قيمت ها، اعصاب و روان شان را به هم مي ريزد. در اين مواقع چه بايد کرد؟ آيا غصه خوردن مشکلي را حل مي کند؟ آيا در زندگي يک زن و شوهر با نااميدي، بي حوصلگي و خشم يکي از آن ها، طعم شيريني احساس مي شود؟ اين جاست که شوخ طبعي به داد زوج ها مي رسد؛ رفتاري که کمتر زن و شوهري از اهميت آن آگاهند.
 
 جاذبه بيشتر افراد شوخ طبع
غم، شادي و ترس از جمله هيجان هايي هستند که تعلق انسان را به خود و اطرافيان معنا مي بخشند. هيجان ها اعم از مثبت مثل شادي و منفي مثل غم، به منزله محرک هايي هستند که منجر به پويايي و عمل آگاهانه ما مي شوند. افراد رشد يافته بهتر مي توانند هيجان هايشان را مديريت کنند و مانع افراط و تفريط در بروز هيجان هايشان شوند. همين هيجان هاي مثبت و مديريت شده است که برخي افراد را به شخصيت هاي شوخ طبع و خوش مشرب تبديل مي کند و اين افراد هستند که جاذبه بيشتر و دافعه کمتري دارند و محبوب اطرافيان مي شوند.

 مزاياي شوخ طبعي در زندگي مشترک
برقراري رابطه موثر و پايدار با اطرافيان و به ويژه همسر، عامل اصلي بالندگي و مهارتي است که به ديگران امنيت مي بخشد و شوخ طبعي نشانه هوش مناسب فرد شوخ طبع است که به تاثيرگذاري فرد بر مخاطب و جذب بيش تر او منجر مي شود. شوخ طبعي زوج ها به استحکام رابطه آن ها و تشويق به همزباني با يکديگر
مي انجامد و هرچه همزباني موثرتر باشد، زمينه همدلي بيشتر زوج ها را فراهم مي کند.

 خط قرمزهاي شوخ طبعي
در اين بين، نبايد فراموش کنيم که شوخ طبعي حدودي دارد و حد آن، نبود افراط و تفريط در مزاح است. اگر افراط باشد و باعث دلگيري فرد يا افراد شود يا به امنيت خاطر مخاطبان و همسرشان آسيب برساند، اين نمي تواند شوخ طبعي قلمداد شود بلکه نوعي ديگر آزاري است. شوخ طبعي در حين گفتار و مزاح متناسب با موضوع و شخصيت مخاطب، نوعي احترام و نزديک شدن به مخاطب است و از کسالت و دلگيري همسر مي کاهد. شوخ طبعي هم تسلط فرد به موضوع و گفتمان را نشان مي دهد و هم از منيت و خشکي و انعطاف ناپذيري ما جلوگيري مي کند. خنده رو بودن، شوخ طبعي و با روي باز و تبسم با همسر تعامل داشتن، از سردي روابط و طلاق عاطفي پيشگيري مي کند و باعث تشويق دو طرف به گفت و گو با يکديگر مي شود. اگر در خنده و شوخي و مزاح، فردي افراط مي کند و تحت تاثير اين افراط، اطرافيان را آزرده خاطر مي سازد اين رفتار آگاهانه نيست و به نوعي لودگي تن داده است!

 آثار شوخ طبعي آگاهانه در خانواده
از جمله مهارت هايي که در حوزه هاي خانوادگي و اجتماعي، رمز موفقيت محسوب مي شود، مهارت ارتباط موثر است. حتي طبق بعضي پژوهش هاي معتبر گفته مي شود اين مهارت تا حد 96 درصد مي تواند در موفقيت ارتباط مان با ديگران موثر باشد. حال، همه ما آرزوي داشتن و زيستن در خانواده اي بالنده را داريم که رسيدن به اين آرزو به فراهم شدن آسايش، رفاه و معيشت فراوان بستگي ندارد. يکي از شاخصه هاي خانواده بالنده، حاکميت احترام است و وقتي اين احترام واقعي و مستمر به خصوص بين زوج ها شکل مي گيرد که دوطرف مجهز به مهارت ارتباط موثر با يکديگر باشند و از گفتمان تحقيرآميز، خشک، بي روح، آمرانه و سرزنشگرانه جدا بپرهيزند. وقتي اين ضعف ها در گفتمان بين خانوادگي نباشد، همزباني موثر شکل مي گيرد و در سايه اين همزباني، بهترين نوع ارتباط يعني همدلي رشد مي کند و در سايه همدلي است که خانواده بالنده تشکيل مي شود و همه اعضاي چنين خانواده اي احساس ارزشمندي مي کنند. پس مهارت گفت و گوي موثر در بين زوج ها و به تبع آن بين همه اعضاي خانواده، از شکل گيري خانواده آشفته جلوگيري مي کند و در اين زمينه، شوخ طبعي آگاهانه مي تواند، جايگاه ممتاز خود را در روابط امن زوج ها نشان دهد.

 پيش نيازهاي شوخ طبع شدن
بايد بپذيريم که شوخ طبعي منطقي، يک هنر و مهارت و به منزله برگ برنده اي است که از سردي روابط يا کسل کننده شدن روابط و گفتمان در زندگي مشترک جلوگيري مي کند. شوخ طبعي نوعي احترام و ارزش قائل شدن براي طرف مقابل است و به تعلق بيشتر شنونده به گوينده کمک مي کند اما بيشتر چه کساني شوخ طبع هستند و از اين امتياز در روابط خانوادگي و اجتماعي خود بهره مي گيرند؟ لازمه اصلي شوخ طبعي، داشتن عزت نفس است. فردي که عزت نفس مناسبي دارد، قبل از هرچيز به خود احترام مي گذارد و در سايه اين احترام به خود است که براي شريک زندگي و اطرافيانش احترام قائل است. فردي که عزت نفس مناسبي دارد با همسرش رابطه حسنه اي  دارد بنابراين با وي با ادبيات فاخر حرف مي زند  و با شوخ طبعي، سعي در برقراري و پايداري ارتباط موثر دارد. زوجي که عزت نفس دارند، همه رفتارها، گفتارها و تصميم هايشان آگاهانه و زندگي شان هدفمند است و کمتر اعمال ناآگاهانه مرتکب مي شوند. خلاصه زوجي با شوخ طبعي بالا، علاوه بر داشتن رضايت فراوان از زندگي، مسئوليت اعمال، گفتار و رفتار خود را آگاهانه مي پذيرند و هيچ گاه انگشت اتهام شان را براي يک ناکامي خانوادگي به سوي طرف مقابل نشانه نمي گيرند بلکه هم در موفقيت هاي خانوادگي خود را شريک و تاثيرگذار و هم در ناکامي هاي خانوادگي خود را مسئول مي دانند و قصد محکوم کردن يکديگر را ندارند.


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی
 

اطلاعات تماس

  • تلفن:۰۵۱۳۷۶۵۰۴۵۰
  • فکس:۰۵۱۳۷۶۵۰۴۶۷
  • پست الکترونیک : info@mehrabani.org
  • ادرس : بلوار جانباز - روبه روی پروما - جانباز ۲ - نبش میلاد شمالی ۱۴- پلاک ۳ - واحد ۱

ارسال پیام